Biżuteria z miedzi – tradycja wytwarzania kobiecych ozdób z tego metalu pochodzi z czasów starożytnych i przechodzi swój renesans za sprawą ajurwedy. Jest to staroindyjski system medyczny opierający się na zachowaniu równowagi ciała i duszy. Powszechnie jest nam znany dzięki coraz popularniejszym praktyką jogi i medytacji, które są podstawowym elementem nauki ajurwedyjskiej. Wszelkim produktom codziennego użytku wykonanym z miedzi przypisuje się właściwości prozdrowotne oraz oczyszczające.
Nie od dzisiaj wiadomo że miedź posiada właściwości lecznicze, a w szczególności przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Dlatego co raz bardziej popularne bransoletki wykonane z tego metalu poleca się osobą cierpiącym na reumatyzm i bóle stawów. Nauki ajurwedy twierdzą, że biżuteria tego typu może łagodzić ból i oczyszczać nasze ciało z toksyn, pozostawiając zielonkawy ślad na ręce, powstający w miejscu jej założenia.
Pomijając aspekty zdrowotne biżuteria z miedzi jest przede wszystkim nowym trendem na rynku jubilerskim. Jej ascetyczny i prosty sposób wykonania sprawia, że idealnie skomponuje się niemal z każdą stylizacją, zarówno codzienną jak i tą wieczorową. Biżuteria z miedzi jest też świetnym i niepowtarzalnym pomysłem na prezent, gdyż w większości przypadków jest robiona ręcznie w drobnych manufakturach co nadaje jej wyjątkowy charakter. Ponadto dawniej wierzono, ze miedź jest symbolem Wenus i żywiołu wody.
Nie od dzisiaj wiadomo, że miedź jest metalem, który ma cudowne właściwości. O jej pozytywnym wpływie na zdrowie wiedziano już w Rzymie, Grecji, Egipcie i oczywiście Indiach. Różne kultury choć wnioski te same – miedź to materiał, który wspomaga oczyszczanie organizmu i doskonale wpływa na stan naszej skóry. Obecnie coraz więcej osób odkrywa zalety miedzi, korzystając z niej między innymi w kuchni. Jednak miedziane naczynia to nie wszystko – również biżuteria robi prawdziwą furorę. Dlaczego?
Miedź i jej wpływ na skórę
Miedź charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami antybakteryjnymi, dlatego woda oczyszczana w naczyniach wyprodukowanych z tego metalu może pozytywnie wpływać na przykład na proces gojenia się ran. Jednak bransoletki czy pierścionki działają w ten sam sposób. Miedź dezynfekuje rany, zabija bakterie i inne drobnoustroje, które przyczyniają się do infekcji. Dodatkowo działa przeciwgrzybicznie, dlatego nierzadko produkuje się z niej biżuterię przeznaczoną na stopy.
Biżuteria wykonana z tego metalu doskonale wpływa na wygląd skóry – polecana jest zatem przede wszystkim osobom z trądzikiem.
Przeciwbólowe działanie miedzi
Już w starożytnym Egipcie zauważono, że miedź jest w stanie pomóc w leczeniu chronicznych bólów głowy. Obecnie także korzysta się z właściwości przeciwbólowych tego metalu, przede wszystkim jednak w zakresie mięśni i kości. Woda oczyszczona w miedzianym naczyniu może pomóc nam pozbyć się stanów zapalnych, dlatego polecana jest przede wszystkim sportowcom, którzy nierzadko borykają się z tego typu problemami. Z kolei miedziana biżuteria to doskonałe rozwiązanie dla osób mających problemy z bólami reumatycznymi dłoni bądź nóg. Jest w stanie także łagodzić ból kręgosłupa oraz stany zapalne stawów.
Dodatkowo Chińczycy uważają, iż miedź doskonale wpływa na oczyszczanie organizmu z wszelkich toksyn.
Jak zatem widać, miedziana biżuteria to nie tylko piękny dodatek, ale także doskonały sposób na to, by pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie.
Dlatego ozdoby wykonane z tego metalu miały przyciągać miłość, przyjaźń i były symbolem płodności. Ponadto miedź znana jest jako jeden z lepszych przewodników energetycznych, co sprawia że wykorzystywana jest do tworzenia różdżek i przyciąga pozytywną energię. Jeżeli więc szukamy niepowtarzalnych ozdób, które mają swój charakter i bogatą historię wybór miedzianej biżuterii będzie świetnym rozwiązaniem. Małe manufaktury proponują nam szereg wyrobów z tego surowca od pięknie zdobionych bransoletek po pierścionki, łańcuszki i finezyjnie wykonane broszki. Każdy miłośnik pięknie wykonanej biżuterii znajdzie coś dla siebie.
Ayurveda Polska