Właściwości prozdrowotne owoców maliny znane są już od starożytności. Uprawiane były one m.in. przez Greków i Rzymian. Maliny uznawane są za cenny surowiec leczniczy, od tysiącleci wykorzystuje się je zarówno w celach odżywczych, jak i dietetycznych. Dotyczy to nie tylko samych owoców maliny, ale również ich liści. Owoce maliny zna każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że spożywać można również jej liście. Zielone liście maliny pozyskiwane są z maliny właściwej. Warto przyjrzeć się im bliżej, bowiem posiadają wiele właściwości prozdrowotnych.
Właściwości liści malin
Liście malin zawierają liczne cenne substancje aktywne. Zaliczamy do nich m.in.:
- garbniki,
- kwasy organiczne (askorbinowy, cytrynowy, salicylowy, szczawiowy, winowy),
- flawonoidy,
- karoten,
- triterpeny,
- śluzy,
- żywice.
Dzięki obecności substancji czynnych, liście malin wykazują właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne, a ponadto poprawiają przemianę materii. Działają również rozkurczająco.
Gdzie znajdują zastosowanie?
Dzięki dużej zawartości garbników, które hamują rozwój bakterii jelitowych, liście malin znajdują zastosowanie przy biegunkach, a także nieżytach żołądka oraz jelit. Mogą wspomóc również walkę z przeziębieniem i grypą, ponieważ wykazują działania napotne. Liście malin stosuje się także przy bólach gardła. Znaleźć je można w mieszankach żółcio- i moczopędnych.
Wyciągi z liści maliny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, naczynia krwionośne i macicę. Pomagają przy leczeniu dolegliwości kobiecych, zaburzeniach miesiączkowania i upławach. Napar z liści malin stosuje się również w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, a także do okładów na skórę wspomagających leczenie chorób skóry i oparzeń. Herbatki malinowe wykazują właściwości oczyszczające organizm z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii .
Kiedy najlepiej je zbierać?
Najlepszą porą roku na zbieranie liści malin jest lato. Warto zwrócić uwagę na to, czy liście są młode i zdrowe, a także dobrze wyrośnięte. Krzew, z którego zbierane są liście powinien być jak najczystszy. Unikajmy tych rosnących przy drogach i pokrytych kurzem. Dobrze jest suszyć zebrane liście malin w temperaturze pokojowej. Trwa to zazwyczaj ok. 1–2 tygodnie.
Gdzie kupić i za jaką cenę?
Liście malin można zbierać samemu lub też kupić. Kupując liście dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby surowcem zielarskim było ziele maliny, a nie jej owoce. W większości dostępnych herbat znajdują się bowiem suszone owoce maliny, które wykazują słabsze właściwości lecznicze niż liście.
Czy w ciąży można je stosować?
Spożycie liści malin jest szczególnie rozpowszechnione wśród kobiet w ciąży. Ich zwolennicy sugerują, iż regularne przyjmowanie liści zmniejsza mdłości, a dodatkowo wzmacnia mięśnie macicy. W medycynie naturalnej herbata z liści malin zalecana jest również po porodzie. Dzięki właściwościom wzmacniającym organizm pomaga wrócić do formy po ciężkim wysiłku związanym z urodzeniem dziecka, a ponadto pobudza laktację.
Herbata z liści malin
Herbata z liści malin jest bogata w potas, żelazo, magnez, a także witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Dzięki zawartości antyoksydantów i alkaloidów wykazuje działanie prozdrowotne.
Picie herbaty zalecane jest zwłaszcza w przypadku:
- przeziębienia,
- grypy,
- problemów z płodnością,
- łuszczycy,
- trądziku,
- otyłości,
- niestrawności,
- zaparć,
- podwyższonego ciśnienia krwi,
- bólu stawów,
- stanów zapalnych.